dino

Divadlo DINO vzniklo v roku 1999 v Hornej Strede.

Jeho aktuálna domáca scéna je v Dome umenia Piešťany.

Ako prvú naštudovalo hru od Ivana Holuba - POHREB, s ktorou sa zúčastnilo na 33. ročníku Palárikovej Rakovej a umiestnilo sa na 2. mieste. Hlavnú cenu za mužský herecký výkon získal Jozef Brestič za postavu mäsiara Pohanku.

V roku 2001, ako druhá v poradí, bola naštudovaná divadelná hra od Milana Grgiča a v úprave Františka Reháka - PREBUĎ SA KATARÍNA! V tomto roku začalo DINO spolupracovať s Piešťanským Dixieland Bandom, ktorý robil hudobný doprovod k tomuto predstaveniu.

Treťou hrou v repertoári Divadla DINO je správa o legende ALŽBETA HROZNÁ (krw story) od Stanislava Štepku, ktorá mala premiéru 18. 1. 2002 v Dome umenia Piešťany a 9. 2. 2002 v Hornej Strede. Hudobnú zložku predstavenia skomponoval p. Ľubomír Váry spolu s jeho Dixieland Bandom. Na 5. ročníku Festivalu Aničky Jurokovičovej v Novom Meste nad Váhom divadlo získalo cenu za spevácko-interpretačný výkon a individuálnu cenu získal Igor Potočný za mužský herecký výkon v postave Ficka.

V roku 2004 bola naštudovaná komédia Kamila Žišku: TURCI  NA DIAĽNICI. Texty k piesňam napísal člen súboru Jozef Kuzma a hudbu zložil Kamil Žiška. S touto hrou sa DINO v roku 2004 zúčastnilo na festivale hier s dedinskou tematikou  v Trebišove, kde získalo 1. miesto, ďalej na Kremnických gagoch, kde získalo cenu Zlatého gunára za najlepšiu produkciu festivalu a v Martine na Scénickej žatve.

V roku 2005 DINO pokračovalo v spolupráci s Kamilom Žiškom, ktorý pre DINO napísal hru DRÁPAČKY. Je to komédia o babkách, ktoré na drápačkách rozprávajú rôzne príbehy. Nájdu Almanach starého deda Kasíra, ktorý si písal dejiny Slovenska po svojom a to, čo čítajú sa postupne odohráva na javisku.  Touto hrou sa DINO zúčastnilo na Festivale Aničky Jurkovičovej v Novom Meste n/V,  Kremnických gagoch 2005, na festivale Špandiv v Španej doline, na Country Lodenici v Piešťanoch. V roku 2007 tiež na Palárikovej Rakovej v Čadci, kde divadlo obsadilo 2. miesto a na festivale hier s dedinskou tematikou v Trebišove, kde obsadilo 1. miesto.

V roku 2006 DINO urobilo veselú estrádu DÍNOM DÁNOM ŠOU, ktorá mala premiéru 30.12.2006 v Hornej Strede.

Na jeseň roku 2007 začalo divadlo študovať hru Františka Reháka HORÍ OHNÍK, HORÍ, ktorá mala premiéru 5.1.2008 v Hornej Strede. Predstavenie vtipnou formou sleduje osudy dobrovoľného hasičského zboru, ktorý na dedine čelí nielen hrozbám klasických požiarov, ale hlavne hrozbám požiarov vo vzťahoch k rodinám, manželkám, či priateľkám.

24.4.2011 Divadlo DINO odpremiérovalo v Hornej Strede komédiu z prostredia liečebne s názvom TICHO LIEČI.  Predstavenie opäť pochádza z domácej dielne, keďže autorom a režisérom je František Rehák, hudbu skomponoval Kamil Žiška a texty piesní sú od Jozefa Kuzmu. Komédia s trošku pre toto divadlo nie tak častou trpkou príchuťou, diváka zavedie do liečebne v Tatranskej Polianke, kde si skupinka “pestrofarebných” ľudí prichádza liečiť nielen telo, ale hlavne dušu.

Zatiaľ ostatným divadelným počinom „Dinovcov“ je obnovená premiéra hry „Horí ohník, horí“, naštudovaná už v novom pôsobisku v Dome umenia Piešťany a premiérovaná v tomto kultúrnom stánku 28.3.2015.

Vedúcim súboru je František Rehák.

Kolektív Divadla DINO v súčasnosti tvoria:  Igor Potočný, Anežka Dominová, Lucia Mašánová, Margita Huťťová, Dana Jurčová, Pavol Ďuricha, Jozef Kuzma, Zuzana Slámková, Michal Nikodém, Otto Markech, Martin Škoda,  Zuzana Vavrová, Marcela Fecsuová, Iveta Penthorová, Radka Dengová, Miroslav Kojda,  Jozef Šiška, Tatiana Čechvalová, Jana Krajňanská, Jozef Brestič a František Rehák. Divadlo externe spolupracuje s divadelným režisérom Kamilom Žiškom.

herci